English (Botany)
eye [correct]
DEF: An undeveloped bud on a tuber, as on a potato.
French (Botanique)
œil [correct, masculine noun]
DEF: Bourgeon naissant.
Spanish (Botánica)
botón [correct, masculine noun]; yema [feminine noun]