English (Field Hockey)
onside [correct]; on-side [correct]
OBS: Rules/refereeing.
French (Hockey sur gazon)
en jeu [correct]
OBS: Règlement/arbitrage.
Spanish (Hockey sobre hierba)
en juego [correct]