English (Weightlifting)
attempt [correct, noun]; attempt!
OBS: Weightlifting term.
OBS: Rules/refereeing.
French (Haltérophilie)
essai ! [masculine noun]
OBS: Terme d'haltérophilie.
OBS: Règlements/arbitrage.
Spanish (Halterofilia)
intento [correct, masculine noun]