English (Pleasure Boating and Yachting)
beacon [noun]
OBS: Sailing term.
OBS: Facilities/equipment.
French (Yachting et navigation de plaisance)
balisage [masculine noun]
OBS: Terme de voile.
OBS: Installations/matériel.