English (Racquet Sports)
swing [noun]
OBS: Technique/tactics.
OBS: Badminton term.
French (Sports de raquette)
balancement [masculine noun]; amplitude [feminine noun]
OBS: Termes de badminton.
OBS: Technique/tactique.