English (Shooting (Sports))
shooting hat [correct]
OBS: Facilities/equipment.
French (Tir (Sports))
casquette [feminine noun]
OBS: Installations/matériel.
Spanish (Tiro (Deportes))
casco de tiro [correct, masculine noun]