English (Rules of Court; Courts)
submission [correct]; argument [correct]
French (Règles de procédure; Tribunaux)
observation [correct, feminine noun]; allégation [correct, feminine noun]; argument [correct, masculine noun]; moyen [masculine noun]; prétention [feminine noun]; représentation [feminine noun, Canada]; plaidoirie [correct, feminine noun]; plaidoyer [avoid, masculine noun]
Spanish (Reglamento procesal; Tribunales)
alegato [correct, masculine noun]; defensa [correct, feminine noun]; argumento [correct, masculine noun]