English (Shooting (Sports))
signal [correct, verb]; mark [correct, verb]
OBS: Rules/refereeing.
French (Tir (Sports))
marquer
OBS: Règlement/arbitrage.
Spanish (Tiro (Deportes))
marcar [correct]