English (Motor Vehicles and Bicycles)
plate [correct]; disk [correct, United States]; disc [correct, Great Britain]; label [correct]
French (Véhicules automobiles et bicyclettes)
plaque [correct, feminine noun]; plaquette [correct, feminine noun]; plateau [correct, masculine noun]; disque [correct, masculine noun]; lamelle [correct, feminine noun]; tôle [correct, feminine noun]