English (Petrochemistry)
flux [correct]; flow [noun]; outflow
DEF: Passage of a chemical element or compound across a physical or chemical boundary.
French (Chimie du pétrole)
flux [masculine noun]
Spanish (Petroquímica)
flujo [masculine noun]