English (Botany)
distinct
OBS: Separate, not united.
French (Botanique)
distinct
OBS: Le Petit Robert. Dictionnaire Robert. Paris, 1978. (PEROB).
Spanish (Botánica)
separado [correct]
OBS: No unido.