English (Botany)
jalap root; jalap tuber
French (Botanique)
jalap [masculine noun]; jalap officinal [masculine noun]; racine de jalap [feminine noun]
Spanish (Botánica)
jalapa [feminine noun]; raíz de jalapa [feminine noun]