English (Soccer (Europe: Football))
opening match [correct]; kick-off match [correct]
French (Soccer (Europe : football))
match d’ouverture [correct, masculine noun]
Spanish (Fútbol)
partido inaugural [correct, masculine noun]; partido de inauguración [correct, masculine noun]