English (Courts)
forelady [correct]; forewoman [correct]
DEF: A chairwoman of a jury.
OBS: foreperson: A foreman, a forewoman. (Used to avoid sexual distinction).
French (Tribunaux)
présidente [feminine noun]
OBS