English (Statistics)
sample variance [correct]; sampling variance [correct]
French (Statistique)
variance d'échantillon [correct, feminine noun]; variance d'échantillonnage [correct, feminine noun]; dispersion d'un échantillon [correct]
OBS: Variance d'un échantillon.