English (Birds)
tomium [correct]
DEF: Each of the cutting edges of a bird's bill.
OBS: tomia: plural.
French (Oiseaux)
tomium [correct, masculine noun]
DEF: Bord de la mandibule (d'un bec d'oiseau).
OBS: tomiums : pluriel.