English (Mammals)
jaguarondi [correct]; eyra cat [correct]; jaguarundi [correct]
OBS: A mammal of the family Felidae.
French (Mammifères)
jaguarondi [correct, masculine noun]; juguarondi [correct, masculine noun]; chat loutre [correct, masculine noun]; eyra [masculine noun]
OBS: Mammifère de la famille des Felidae.