English (The Eye)
oculus sinister [correct, rare]; O.S. [correct]; OS [correct]; Oculus Sinister [correct, rare]; Oculus Laevus [correct, rare]; o.l. [correct]; o.l.; oculus laevus [correct, rare]
DEF: The left eye.
French (Oeil)
oculus laevus [correct, rare]; O.L. [correct]; o.l. [correct]
DEF: Œil gauche.