English (Soccer (Europe: Football))
kick [correct, noun]; shot [correct]
French (Soccer (Europe : football))
coup de pied [correct, masculine noun]; tir [correct, masculine noun]
Spanish (Fútbol)
tiro [correct, masculine noun]; disparo [correct, masculine noun]; chute [correct, masculine noun]