English (Shooting (Sports))
shot [correct]
French (Tir (Sports))
coup [correct, masculine noun]; tir [correct, masculine noun]
Spanish (Tiro (Deportes))
disparo [correct, masculine noun]; tiro [correct, masculine noun]