English (Hair Styling)
frizz [correct, noun]
DEF: A tight curl.
French (Coiffure)
frisette [correct, feminine noun]; frisottis [correct, masculine noun]; frison [correct, masculine noun, obsolete]
DEF: Petite boucle de cheveux frisée.