English (Accounting)
sum appropriated
OBS: Can you explain how that money has been appropriated?
French (Comptabilité)
somme employée [feminine noun]; somme affectée [feminine noun]; somme destinée [feminine noun]
OBS: Pouvez-vous justifier l'emploi de ces fonds?