English (Handball)
hit the ball; strike the ball
OBS: Technique/tactics.
OBS: "Hitting the ball" appeared in source.
French (Handball)
frapper le ballon
OBS: Technique/tactique.
Spanish (Balonmano)
atacar la pelota [correct]