English (Heraldry)
ringed [correct]
DEF: Marked or encircled by a ring or rings ...
French (Héraldique)
bouclé [correct]
DEF: [...] orné d'un anneau.
CONT: Bœuf, chien [...] bouclé, orné d'un anneau.