English (Water Polo)
backhand shot [correct]
OBS: Technique/tactics.
French (Water-polo)
revers [correct, nom masculin]; tir de revers [correct, nom masculin]; lancer de revers [correct, nom masculin]
OBS: Technique/tactique.
Spanish (Polo acuático)
tiro de revés [correct, nom masculin]