English (Informatics)
toggle [correct, verbe]
DEF: To change a bit from whatever state it is in to the other state.
French (Informatique)
basculer [correct, verbe]
DEF: Modifier l'état d'un bit. Le faire passer de 1 à 0 ou de 0 à 1.