English (Courts)
abandon [correct, verbe]; discontinue [correct]
OBS: an appeal, for example.
French (Tribunaux)
se désister de [correct]; renoncer à [proposition]; abandonner [correct]
OBS: un appel, par exemple.
Spanish (Tribunales)
desistir [correct]