English (Translation (General))
adversely affect [correct]; impair
French (Traduction (Généralités))
porter atteinte à [correct]; compromettre [correct]; nuire à [correct]
Spanish (Traducción (Generalidades))
dañar [correct]; perjudicar [correct]; menoscabar [correct]