English (Decisions (Practice and Procedural Law))
adjudicate [correct]; adjudge [correct]
DEF: To deem or pronounce to be.
French (Décisions (Droit judiciaire))
prononcer [correct]; statuer [correct]; trancher [correct]; juger [correct]
Spanish (Decisiones (Derecho procesal))
juzgar [correct]; fallar [correct]; adjudicar [correct]