English (Boxing)
hit [correct, verbe]; strike [correct, verbe]
PHR: Hold and hit.
French (Boxe)
frapper [correct]
PHR: Retenir et frapper.
Spanish (Boxeo)
pegar [correct]
PHR: Retener y pegar.