English (Cycling)
skid [correct, verbe]; slip [correct, verbe]
OBS: "Skid" is a road racing term and "slip" is a track racing term.
French (Cyclisme)
déraper [correct]
Spanish (Ciclismo)
despistarse [correct]; derrapar [correct]